По проект „Лига на равнопоставеността“ през април се проведе „Месец на ромската общност“ /Roma mouth/, който включваше различни инициативи и дейности.
В тази връзка на международния ден на ромите се проведе среща с ромски семейства в кв.Столипиново, гр. Пловдив. Срещата бе свързана с ценността на семейството, култура, и ролята на родителите в общността.
Темата на срещата провокира родителите, да се замислят, тъй като никога не са си задали този въпрос. Родителите винаги са обсъждали ролята и добрите примери вътре в семейството, но никога не са обсъждали ролята си в общността. По време на срещата родителите имаха възможност за първи път да помислят за мобилизиране на общността и да поставят въпроси, свързани с ролята родителите и семейството, и техните отговорности. На срещата се засегнаха различни въпроси свързани с ползата на образованието, положителните ролеви модели сред общността, както и последствията от ранните бракове сред общността.
На този ден ни уважи посланикът на Канада г-н Кевин Хамилтън, екипа накратко запозна г-н Хамилтън с дейността на организацията и заедно дискутирахме проблемите и езика на омразата на национално ниво.
На следващия ден организирахме среща с ромски деца и младежи на тема „Детство и семейство“. Срещата се проведе съвместно с германския студенти Университет за приложни науки град Мюнстер, с ръководител Д-р Себастиан Куртенбах. На срещата децата и подрастващите заедно със студенти от Германия, имаха възможност да представят себе си, семейството си и мечтите си, чрез рисуване на рисунки. Какви искат да станат като пораснат, как да постигнат мечтите си и кои са добрите примери за подражание за тях.
На 10-ти април се проведе среща с ромски младежи на тема „Дискриминация, езика на омразата и възможности за преодоляване“. На срещата участваха ромски младежи от кв. Столипиново и студенти от Германия. Ромските младежи споделиха за чувствата и страхът си при проява на дискриминация и за езика на омразата в България. Представиха доста примери при различни случаи, когато са били дискриминирани.Немските студенти споделиха за своя опит при проява на дискриминация и какви са начини за реакция при дискриминационно отношение.