Приобщаване за училища
ноември 2020 – октомври 2024
Фондация С.Е.Г.А. участва като партньор в проекта „Приобщаване за училища – Партньорство между училища и общности за преодоляване на неравенството и изключването: практики за преобразуване на сегрегираното училище“, който ще се реализира в четири държави – Унгария, Словакия, България и Албания в продължение на четири години. Този проект е финансиран от Програмата на Европейския съюз Хоризонт 2020 – Изследвания и иновации съгласно договор за финансиране No 101004653.
Проектът се изпълнява от консорциум с водеща организация Теологочески колеж Джон Уезли (Унгария) и партньори: Регионален център за информация и научно развитие и Благотворително общество Олталом (Унгария), Фондация С.Е.Г.А. (България), Университет Джон Сейли (Словакия) и Национална асоциация на сираците (Албания).
Основната цел на проекта е да се бори срещу модела на изключване в образованието и срещу системното възпроизвеждане на неравенства в сегрегираните училища и общности.
Специфичните цели на проекта са насочени към подкрепа за училища в общностите, създавайки пространство и култура за споделяне между различни общности като инициира взаимодействие и синергия от опита на местно, регионално и транснационално ниво. Очакваното въздействие на проекта е да допринесе за Европейските инициативи и интервенции за преодоляване на неравенствата.
Консорциумът на проекта „Приобщаване за училища“ ще си сътрудничи с другите проекти в Централна Европа, подкрепени от Програмата Хоризонт 2020 – Изследвания и иновации на ЕС.
Повече информация за развитието на проекта и текущите дейности ще намирате на уебсайта: www.inclusion4schools.eu
Глобално образование на местно ниво
ноември 2017 – октомври 2020
Фондация С.Е.Г.А. стартира от началото на ноември 2017 г. проект, насочен към Глобалното образование и неформалните методи за неговото популяризиране на местно ниво. Проектът „Глобално образование на местно ниво“ e 3 годишна инициатива, която се осъществява в шест страни – Кипър, Словения, Австрия, Испания, Литва и България с финансовата подкрепа на Европейския Съюз.
Основната цел на проекта е да насърчи ангажираността на европейските граждани към предизвикателствата на взаимозависимият свят, в който живеем чрез информираност и критично разбиране на тяхната връзка с проблемите на глобалното развитие. По-конкретно в проекта се акцентира върху прилагането на три от 17-те цели за устойчиво глобално развитие, а именно: (5) равнопоставеност, (11) устойчиво развитие на градове и общности и (12) отговорно потребление сред местните общности и особено младите хора от малки населени места (до 50 000 жители).
Специфичните цели са свързани с насърчаване на местните общности и особено на младите хора от малки населени места за разбирането на взаимозависимостта между развиващите се страни и ЕС, повишаване на тяхната осведоменост за местните и глобалните измерения на устойчивото глобално развитие, насърчаване на нови подходи и методи за ангажиране на младите хора в глобалните проблеми, особено чрез използване на поп културата, както и изграждане на умения за критично мислене, търсене на информация, работа в екип и възпитаване на ценности и индивидуална отговорност.
Целевите групи на проекта включват образователни институции/организации в малките населени места (училища, образователни центрове, читалища, младежки центрове и местни НПО, библиотеки и други); местните общности особено младите хора в тях (на възраст 14-30 години).
Виж повече в сайта на проекта.
Map Your Meal – EYD2015 / Намери храната си на световната карта – ЕГР2015
януари 2015 – декември 2017
Основната цел на проекта е да изостри обществената чувствителност и разбиране на глобалните взаимозависимости чрез разглеждане на глобалната хранителна система. Целим приоритетно да мобилизираме млади хора, които да обединят усилия в насърчаването на глобална социална справедливост и устойчиво развитие със специален фокус върху устойчивото производство и потребление на храна. Централно място в проекта има мобилно приложение за смартфони, което ще точкува хранителни продукти в магазините и хранителните вериги чрез баркода им, като изостря чувствителността на потребителите за глобалните въпроси, които са свързани с производството и потреблението на храна. Проектът включва също разработване на обучителни материали, семинарни занятия с млади хора и редица публични дейности, насочени към широката публика (изложби, итнерактивни дейности, филмови прожекции, конкурс за анимации и други). Проектът се изпълнява от международно партньорство с членове в България, Гърция, Кипър, Великобритания и Австрия.
Финансиран от програма EuropeAid на Европейската комисия. Вижте повече в сайта на проекта.
Насърчаване на политики за преодоляване на териториалната изолация на Ромите
януари 2016 – август 2017
Целта на проекта е да подпомогне интеграцията на ромите в България чрез насърчаване на жилищни политики, предоставящи възможност за преодоляване на териториалната изолация, като се използва и опита на Испания.
Дейности:
– Проучване в България за идентифициране на мотивацията и нагласите на ромите в България за условията на живот извън обособените квартали, срещаните трудности и осъществени практики от местните власти;
– Проучване в Испания на политиките и практиките на националните, регионалните и местните власти и други социални актьори, свързани с преодоляване на териториалната изолация на ромите в Испания;
– Аналитична среща в Испания за споделяне на резултатите от двете проучвания и обсъждане на тяхното влиянието върху конкретни политики.
– Изготвяне на общ доклад, чиято цел е да покаже успешните практики за преодоляване на териториалната изолация на ромите в Испания, съпоставяйки ги с българските реалности и извеждайки препоръки за политики и мерки в тази насока;
– Две учебни посещения в Испания за представители на държавни институции и местни власти, както и на неправителствени организации, включващи срещи с местните и регионални власти в Испания, доставчици на услуги и други заинтересовани страни;
– Две обучения в България за представители на държавни институции, местни власти и неправителствени организации за политики и практики за преодоляване на териториалната изолация на ромите;
– Индивидуални консултации на представители на местната власт в България за разработване на 5 конкретни плана с мерки за намаляване на териториалната изолация на ромите;
– Финална международна конференция в София за значението и влиянието на жилищните политики върху социалното включване на ромите, с представяне на практики от Испания и България.
Проектът се осъществява в партньорство между Фондация С.Е.Г.А. от България и Асоциацията на Ромските съюзи в Испания (и по-специално този в Севиля) www.unionromani.org, с финансовата подкрепа на програма „Права, Равенство и Гражданство“ на Европейския съюз. JUST/2014/RDIS/AG/DISC/8155.
Обменни програми между държавите от Централна и Източна Европа и САЩ /Teach Democracy “Sustaining Civic Participation in Minority Communities”
януари 2012 – декември 2017
Финансирани от Държавния департамент на САЩ
Обменните програми са предназначени за професионалисти, които са активно въвлечени в програми за гражданско участие и застъпничество (НПО/развитие на гражданското общество), в организации за гражданско образование, граждански групи за натиск, общностни активисти и/или организатори на общности, които работят с малцинствени групи. Основната цел на програмата е да предостави възможност за професионално развитие на лидери, да създаде форум за сътрудничество и взаимно учене между американски и чуждестранни участници, както и да изгради глобална мрежа от професионалисти.
Представляват дългосрочен ангажимент, включващ работа на терен в населеното място на участниците, 42-дневно посещение в САЩ, последващо участие в домакинстването на американски ментори и мрежуване с други участници, преминали през програмата.
Обменните програми GLC Teach Democracy се координират от неформалния Great Lakes Consortium с водеща организация WSOS Community Action. Партньор за България е Фондация С.Е.Г.А.
От 2012 година насам 24 български граждани са преминали през обменните програми на GLC Teach Democracy в общо 6 делегации.
„Промяна на навиците – учене и преподаване за по-справедлив свят“
февруари 2013 г. – януари 2016 г.
Финансиран от програма „EuropeAid” на Европейската комисия
Специфичната цел на проекта е да изгради у младите хора критично разбиране за това как нашето поведение като потребители в глобализиран свят може да допринесе за бедността и влошаването на околната среда в Субсахарска Африка и да ги мотивира да предприемат действия за промяна. Проектът включва редица обучителни и експертни дейности, насочени към училища, учители и ученици в Шотландия, България, Словения и Полша. Водеща организация е Шотландският център за образование за развитие „Скотдек“. Фондация С.Е.Г.А. е партньор за България.
Разработване на образователни ресурси за ромски образователни лидери
януари 2014 – декември 2015 година
Финансиран по програма Учене през целия живот на Европейската комисия.
Проектът се осъществява в партньорство с осем организации – Калде Дор Каийко, Испания, „Обсерватория за учене през целия живот“ и Асоциация „Директ“, Румъния, Институт по образование, Университета на Лондон, Англия,“ Терникако Берно“, Франция, „Консултиране, обучение и приложение на информационните технологии“, Гърция. Водеща организация е Фондация за професионално развитие, Испания.
Основната цел на проекта е да разработи обучителни ресурси за ромски образователни лидери, които са двигатели в общността за обхващане на деца и младежи в образователната система.
Основните дейности са: 1) Сравнителен анализ на ромските общности и проблемите в шестте държави участващи в проекта; 2) Дефиниране на ключови компетенции на ромските образователни лидери и образователни резултати от обучителните ресурси; 3) Разработване и тестване на образователни ресурси;4 ) Изготвяне на план за разпространението им.
Младежки действия за граждански права: чрез познание срещу нетолерантността
февруари 2014 г. – юли 2015 г.
Целта на проекта е да повиши информираността за правата на гражданите и да ограничи расизма, ксенофобията, словото на омразата и нетърпимостта в обществото чрез:
• Образование и обучение;
• Изграждане на капацитет;
• Предоставяне на информация и повишаване на осведомеността.
Бургас, Благоевград, Карлово, Шумен и Хасково са петте населени места, включени в проекта. Във всяко от населените места ще бъдат поканени за участие и избрани младежки неправителствени организации и неправителствени организации, работещи с млади хора, които биха искали да развиват дейности за борба с расистки и ксенофобски нагласи и поведение.
Избраните местни партньори от петте града ще се срещнат в София, за да се запознаят отблизо с проекта и да споделят своя опит от работата с млади хора. Ще бъде разработена oбучителната програма за изграждане на капацитет в организациите – комбинация от три обучителни семинара, съпроводени от практически задачи след всеки от тях, изпълнявани на местно ниво.
Инициативите целят да мотивират младежи от различни етнически групи във всяко едно от населените места да повишат познанията си за правата на човека и да се включат активно в дейностите като доброволци. Те ще подготвят местни кампании и ще се учат как заедно да работят за ограничаване на дискриминацията и расизма и как да популяризират своите каузи сред връстниците си.
В края на проекта организациите и доброволците ще проведат обща кампания в петте населени места, която да насърчи толерантността и равенството в обществото.
Проектът „Младежки действия за граждански права“ се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.“
www.ngogrants.bg
Младежи без граници: добри практики в управлението на младежки центрове и работа с младежи в риск
юни 2013 г. – май 2014 г.
Основната цел на проекта е да подкрепи социалната интеграция на младежи в риск чрез: 1) изучаване и анализ на италиански добри практики в управлението на младежки центрове с активно участие на неправителствени организации; 2) социално експериментиране – изпробване на практики за привличане на младежи в риск в дейностите на младежки центрове на базата на италиански опит; 3) популяризиране на социални иновации в социалната интеграция на младежи в риск при включването им в дейности на младежки центрове. Проектът се изпълнява в десет населени места в страната. Партньор по проекта е италианската организация „Европейска академия във Флоренция“.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Вижте повече в сайта на проекта
Младежи на света! Мейнстрийминг на глобална чувствителност в младежката сфера
март 2013 г. – февруари 2016 г.
Основната цел на проекта е да изостри чувствителността на младите европейски граждани към проблемите на развитието и да изгради критично разбиране за глобализирания и взаимосвързан свят, в който живеем, чрез: 1) разработване на образователни материали и методологии по глобални проблеми, точно отговарящи на нуждите и интересите на младите хора; 2) изграждане на критична маса от експерти във включените държави, адекватно подготвени да обучават млади хора по глобални проблеми; 3) предоставяне на лесни за достъп възможности за обучение за младежки организации и млади хора по глобални проблеми. Проектът се изпълнява в България, Австрия, Шотландия, Литва, Естония и Кипър, а фондация С.Е.Г.А. е водещ партньор.
Финансиран от програма „EuropeAid” на Европейската комисия. Вижте повече в сайта на проекта
Гражданска подкрепа за антирасистки мерки в младежката сфера (CHARM)
януари 2013 г. – декември 2014 г.
Целевата група на проекта включва младежки организации от България, Испания, Гърция, Италия, Полша и Литва. Целта на проекта е да превърне младежката работа в Европа в сфера, освободена от вредни стереотипи, като премахне расизмът и други форми на нетолерантност от младежки проекти и младежките дейности в Европа и като превърне основните права на човека в хоризонтален принцип на младежките инициативи. В рамките на проекта ще бъдат проведени проучвания, разработени обучителни материали, организарани два международни семинара, международно обучение за обучители, обучителни семинари във всяка от страните, онлайн курсове.
Настоящата програма е продължение на проекта „Младежи срещу расизма“, осъществена от Фондация С.Е.Г.А. и партньори в шест европейски страни през 2010-2011 г.
Финансиран от програма „Основни права и гражданство” на Европейската комисия. Вижте повече в сайта на проекта
„Промяна на навиците – учене и преподаване за по-справедлив свят“
февруари 2013 г. – януари 2016 г.
Специфичната цел на проекта е да изгради у младите хора критично разбиране за това как нашето поведение като потребители в глобализиран свят може да допринесе за бедността и влошаването на околната среда в Субсахарска Африка и да ги мотивира да предприемат действия за промяна. Проектът включва редица обучителни и експертни дейности, насочени към училища, учители и ученици в Шотландия, България, Словения и Полша. Водеща организация е Шотландският център за образование за развитие „Скотдек“, а Фондация С.Е.Г.А. е партньор за България.
Финансиран от програма „EuropeAid” на Европейската комисия
Подходи в обучението на възрастни за подсилване на социалната кохезия между роми и нероми в Европа
декември 2012 г. – ноември 2014 г.
Проектът цели да осигури обмен на различен европейски опит в образованието за възрастни, насочено към социалната кохезия на ромите и неромите. Партньорството ще търси и представя успешни практики в тази сфера, ще ги прилага на практика и ще разработи публикация, която да сподели с гражданското общество в Европа. Партньори от Франция, Италия, България, Румъния и Унгария ще организират и домакинстват посещения, за да споделят помежду си обучителни подходи с фокус върху учащи в неравностойно положение. Водеща организация на проекта е „Човечност в действие“ (Франция), a Фондация С.Е.Г.А. е партньор за България.
Финансиран от Програма за учене през целия живот на Европейския съюз, секторна програма „Грюдвиг“, дейност „Партньорства за познание“. Вижте повече в сайта на проекта