You Are Here: Home»новини»Покана за обменни програми със САЩ: общностно развитие
Покана за обменни програми със САЩ: общностно развитие
Posted date : октомври 13, 2015In новиниКоментарите са изключени за Покана за обменни програми със САЩ: общностно развитие
Програмата за обмен в Америка е с удължен срок за кандидатстване. Краен срок: 15 ноември
Отворена е поканата за обменните програми Teach Democracy “Sustaining Civic Participation in Minority Communities” между държавите от Централна и Източна Европа и САЩ. Обменните програми са предназначени за професионалисти, които са активно въвлечени в програми за гражданско участие и застъпничество (НПО/развитие на гражданското общество), в организации за гражданско образование, граждански групи за натиск, общностни активисти и/или организатори на общности, които работят с малцинствени групи. Основната цел на програмата е да предостави възможност за професионално развитие на лидери, да създаде форум за сътрудничество и взаимно учене между американски и чуждестранни участници, както и да изгради глобална мрежа от професионалисти.
Обменните програми представляват дългосрочен ангажимент, включват работа на терен в населеното място на участниците, 42-дневно посещение в САЩ, последващо участие в домакинстването на американски ментори и мрежуване с други участници, преминали през програмата. От 2012 година насам 24 български граждани са преминали през обменните програми на GLC Teach Democracy в общо 6 делегации. Настоящата покана е за две делегации през 2016 година. Крайният срок за кандидатстване е 31.10.2015 година. Пълната информация е достъпна тук.
Обменните програми GLC Teach Democracy се координират от неформалния Great Lakes Consortium с водеща организация WSOS Community Action. Партньор за България е Фондация С.Е.Г.А. Програмите се финансират от Държавния департамент на САЩ.
Програмата за обмен в Америка е с удължен срок за кандидатстване. Краен срок: 15 ноември. За всички кандидатствали до 10-ти ноември, фондация С.Е.Г.А. ще организира среща на 11-ти ноември с ментори от Америка и участници от обменната програма. На срещата ще се запознаете по-детайлно с Общностно организиране и ще разберете повече за обменна.
За да участвате в срещата, напишете е-майл до: emil@cega.bg и заявете участието си преди 10-ти ноември.
Обменните програми са дългосрочен ангажимент. Той не приключва само с посещението в Америка. Цялото обменно посещение е базирано на метода „Community Organizing”, който се прилага изключително много от американските неправителствени организации за разрешаването на конкретен проблем.
Преди да кандидатствате, моля запознайте се с метода и какво се прави в Америка от съответните организации. Повече информация за това какво е Community Organizing /Общностно организиране/ можете да намерите тук: http://glc-teachdemocracy2.org/books-toolkits-on-co/
КОЙ ДА УЧАСТВА:
Програмите на WSOS Community Action са предназначени за кандидати, вече работещи в сферата на гражданското общество. Програмни координатори, асистенти, фасилитатори, младежки работници, обучители и др., който имат опит в изпълнението на дейности насочени към малцинствени групи. В момента на кандидатстване, кандидатът задължително трябва да работи или да е доброволец към неправителствена организация.
Кандидатите трябва да са на възраст от 25 г. до 40 г., като с малки изключения и предварително одобрение от Департаментът на САЩ могат да се приемат кандидати извън посочената възрастова група.
СТАЖ
Кандидатите трябва да имат в предвид, че мястото на стажа, който е 4 седмици в САЩ, ще зависи от попълнената информация във формуляра. Водещата организация от Америка ще се постарае да направи всичко възможно, организацията-домакин на стажа, да имат сходни дейности и да бъдат най-близко до вашите дейности. Спрямо вашата целева група и опитът, който имате до момента, организацията-домакин ще изработи едномесечен план за вашето стажуване. Вие ще участвате пряко в дейностите на организацията-домакин, като това включва: доброволчество, участие в кампании, участие в протести, срещи с други организатори и т.н. По време на стажуване ще бъдете настанени в приемни семейства, които на доброволни начала ще отворят дома си за вас. През останалото време, настаняването е в двойни стаи в хотели 3 или 4 звезди.
Организацията-домакин на стажа се избира на база отворена покана за американски организации. Съответно не всички организации идват от голям град/щат? Имайте в предвид, че може да стажувате в по-малко населено място, с не толкова добре организиран местен транспорт, но в такъв случай ще ви се осигури колело или организаторите ще ви асистират в придвижването.
Водещата организация на обмена поема всички разходи по настаняване, самолетни билети, медицинска застраховка, вътрешен транспорт и храна.