Екипът на проект „Дом за всеки“ кани кандидати от ромски произход с интереси в изследователска дейност и социално включване на роми през перспективата на урбанизацията и жилищните условия, да се присъединят към екипа като стажанти за период от една година. Ще бъде избран един кандидат.
Основните задачи са:
- Да подпомага екипа при изпълнение на проекта;
- Да участва в изследването на терен в пет населени места;
- Да подкрепя екипа в дейностите за застъпничество;
- Да разработи изследователски проект в сферата на жилищната политика и интеграцията на ромите.
Продължителност: 15.02. 2017 – 15.02.2018
Изисквания:
- Студент, минимум 3-ти курс или Бакалавър в сферите Инженерство и градоустройство, Хуманитарни науки, Публична администрация, Социално дело;
- Предишен опит в проучвания или работа в сферата на икономиката, социалното включване на роми или градоустройство/урбанизация са предимство;
- Добра компютърна грамотност и желание да работи със социални медии;
- Да бъде съгласен да декларира ромския си произход;
- Про-активност и мотивация.
Необходими документи:
- Автобиография;
- Мотивационно писмо;
- Копие от диплома за завършена бакалавърска степен или удостоверение за студентски права;
- Копие от статия/доклад/анализ, разработени от кандидата.
Процедура по избор:
Заинтересованите кандидати са поканени да изпратят автобиография, мотивационно писмо и предварителна идея за проучване. Документи ще бъдат приемани в периода 18.12. 2016 – 03.01.2017 година по имейл на адрес: cega@cega.bg.
Интервютата с одобрените кандидати ще бъдат проведени във втората половина на януари 2017 година. Резултатите ще бъдат обявени до 05.02.2017 година.
………………………………………………………………………….
За проекта:
Съвместният проект на Фондация „С.Е.Г.А.“, фондация „Рома-Лом“, сдружение “Л.И.Д.Е.Р. – ЛИЧНОСТИ ИДЕИ И ДЕЙСТВИЯ ЗА ЕФЕКТИВНИ РЕШЕНИЯ““, сдружение „Младежки Клуб Рома Столипиново 1996“, „Център за либерални стратегии“, „НПО Линкс“, и „Институт за развитие на публичната среда“ има за цел да деконструира детайлно прeдизвикателствата пред регулацията на незаконните ромски квартали и да намери оптимални решения на проблема. Проектът ще проучи в дълбочина три населени места, ще изготви сравнителен анализ и ще търси възможности за дългосрочно решение на проблема на нерегулираните квартали с участието на местната власт и представители на всички общности на място. Идентифицираните проблеми, процесът на консултиране с участието на жителите и конструираните модели за решения ще бъдат документирани и описани. Съвместно с граждански организации, местни власти и институции на национално ниво ще бъдат изработени законодателни предложения за дългосрочно решаване на проблема с регулацията на незаконните ромски квартали. В рамките на проекта ще бъдат също така разработени законодателни предложения, които да осигурят защита на правото на жилище на ромите.
Специфичните цели на проекта са:
- Да разработи на местно ниво политики, предлагащи решения на жилищните проблеми на ромите и да осигури защита на правото на единствено жилище.
- Да разработи модели на гражданско участие в процеса на решаване на жилищните проблеми на ромите.
- Да инициира дебат на национално ниво за политики за регулиране на незаконните ромски квартали.
- Да проведе застъпническа кампания на национално ниво за нормативни промени, които да гарантират правото на единствено жилище на ромите.
Проектът се финансира от Фондация „Институт Отворено общество“. Позицията на стажант-изследовател е подкрепена от „Изследователска програма за политики за интеграция на Роми“ на ФОСИ.