You Are Here: Home»Грижа за истината»Факти и аргументи в отговор на най-разпространените митове за ромите
Факти и аргументи в отговор на най-разпространените митове за ромите
Posted date : септември 23, 2020In Грижа за истината, новиниКоментарите са изключени за Факти и аргументи в отговор на най-разпространените митове за ромите
Този доклад може да подпомогне процеса на изграждане на капацитет сред ромските активисти, медиатори и учители, обучаващи деца в смесена среда роми и българи, да разпознават и показват на останалите фалшивите новини, които водят до етническо напрежение и формират негативни предразсъдъци към ромските общности.
Важна задача на доклада е и да даде теми за размисъл как активистите да провокират мисленето на хората от общността, за да променят и своето поведение, което понякога стои в основата на митовете, които обрастват с невярна информация и водят до конфликти. Те, от своя страна, капсуловат все повече ромските общности, настройват ги допълнително срещу всички извън тях, без оглед на това, дали някой им симпатизира или ги мрази. Така кръгът се затваря. Докладът се позовава на статистически данни и резултати от проучвания, но не е академичен труд – той стъпва на направеното както от научните работници, така и на обективни журналистически материали, социологически изследвания и статистически данни от държавни институции и такива от ЕС. Изводите са на авторите му, които се опират на гореизброените източници и са съчетани с техния експертен опит от работа с ромски общности, проучвания на медии и социални мрежи. Чрез развенчаването на митовете докладът ще помогне на преминалите обученията ромски активисти и медиатори да съдействат на хората от кварталите да се ориентират в големия обем различна информация и да отсяват фалшивата от реалната. Докладът няма за цел да влиза в академичен, а още по-малко в политически дебат с някои от авторите на фалшиви и злонамерени твърдения. В него ще се оборват преднамерено недостоверни факти и тези чрез лесно проверими данни от официални източници като Националния статистически институт (НСИ), Евростат, сайтовете на Агенцията за социално подпомагане (АСП), Агенцията по заетостта (АЗ) и др., а също и от проучвания, направени от водещи и коректни организации, занимаващи се с тази проблематика.