You Are Here: Home»CHARM»21 организации настояват МОН да следва закона
21 организации настояват МОН да следва закона
Posted date : ноември 27, 2017In CHARMКоментарите са изключени за 21 организации настояват МОН да следва закона
Двайсет и една граждански организации настояват за отмяна на писмо № 9105-390 /17.11.2017 на Министерство на образованието и науката (МОН), с което достъпа на неправителствени организации до училищата се разрешава само след изрично одобрение на министерството. За отмяна на „окръжното“ на МОН настояват с отворено писмо до министър Красимир Вълчев организации от цялата страна, работещи в сферите на образованието, здравната превенция, екологията, закрилата на детето, образователната интеграция.
На 17-ти ноември зам.-министър Таня Михайлова разпраща официално писмо до Регионалните управления на образованието (РУО), с което забранява на училищата да работят с граждански организации, освен ако нямат изрично одобрение от МОН или РУО (Виж приложения файл). Зам.-министърът аргументира забраната си с чл. 219, ал. 2. т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование, а именно задължението на учителите да опазват здравето и безопасността на учениците по време на учебния процес.
Припомняме, че в момента влизането в училище не е безконтролно. Неправителствените организации работят в училище след преценка на учителите и директорите. „Окръжното“ е недопустимо, тъй като зам-министър Таня Михайлова нарушава основите на Закона за предучилищното и училищното образование“, се казва в писмото на организациите. Забраната противоречи на един от основните принципи на закона за образование – децентрализацията и автономията на училищата да провеждат образователни политики (Чл.3 ал.2. т.10). Директорите и учителите имат достатъчно капацитет да преценят сами с кого да работят. Нещо повече законът изрично посочва гражданските организации като партньори в образователния процес (Чл. 3 ал.2 т. 11). Писмото от 17-ти ноември ограничава възможностите за партньорство и съвместна работа между гражданските организации и училищата.
Гражданските организации в продължение на години работят в училищата за въвеждане на съвременно и качествено образование, за задържане на деца в училище, за превенция на агресията. Повечето политики и програми на Министерство на образованието са въведени след дългогодишна работа и усилия на граждански организации, например предучилищното образование, целодневното обхващане в училище, механизма за превенция на насилието и др. Неправителствени организации от години работят в училища за повишаване на здравната и сексуална култура на учениците, превенция на ХИВ, СПИН, ранни бракове и помагат на училищата в запълване на пропуските в образователната система.
Писмото на зам-министър Таня Михайлова спира пряко изпълнението на новия закон за образование, който се опитва да развива умения у учениците за изразяване на гражданска позиция, критично мислене, за реализацията им в живота (чл.5, ал.1). Все още гражданските организации са основните, които работят за изграждане на индивидуални умения и ключови компетенции в учениците съвместно с учителите.
Стриктното спазване на писмото на Министерство на образованието ще засегне и училищните настоятелства, които съгласно закона за образование са юридически лица с нестопанска цел (чл.306-309).
За отмяна на писмо № 9105-390 /17.11.2017 настояват Фондация „С.Е.Г.А. – Старт за ефективни граждански алтернативи“, Фондация „Център за приобщаващо образование“, Фондация „Джендър образование, изследвания и технологии“, Фондация „Саворе“, Дружество на ООН в България, Фондация „Глобална инициатива в психиатрията“, Асоциация на парковете в България, Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, СНЦ“ Алианс за регионални и граждански инициативи (АРГИ), Фондация „Рома-Лом“, Сдружение „Младежки клуб Рома – Столипиново“, Асоциация ЛИДЕР – Благоевград, СНЦ „Алтернативи, доброволчество, развитие – Шумен“, Сдружение „Европейски пространства 21- Русе“, WWW България, Българска фондация Биоразнообразие, „Грийнпийс“- България, Фондация „БлуЛинк“, Фондация „Европейски институт“, фондация BCause и фондация „ЕкоОбщност“.
За повече информация: Люба Батембергска, фондация „С.Е.Г.А. – Старт за ефективни граждански алтернативи“, тел. 0878 63 97 04.